Анкета для виявлення сформованості читацьких інтересів, розвитку читацької самостійності учнів
КОНСПЕКТ
УРОКУ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ
В
2 КЛАСІ
СКРИНЬКА
УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК.
Визначення
героїв казки.
«КОЛОБОК»(уривки).
Інсценізація
казки.
Підготувала
вчитель
початкових класів
Сабадаж Наталія
Андріївна
Мета:
вчити глибоко відчувати казку, елементам театралізації, давати характеристики
головним героям; розвивати зв’язне
мовлення, мислення; формувати
комунікативну компетентність через розвиток мовлення учнів, самоосвітню
компетентність – через самостійну роботу, інформаційну – через використання
комп’ютера на уроці, компетентність продуктивної творчої діяльності – через
використання творчих завдань; виховувати в учнів прагнення до добра,
порядності, любов до рідної мови, сценічного мистецтва.
Обладнання:
текст народної казки «Колобок», картки з завданням для роботи в парах,
ілюстрації з зображенням героїв казки,
іграшковий мікрофон, сценічні маски, комп’ютер.
Хід уроку
-
Пролунав і стих дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
щоб почути у кінці,
Що у другім нашім
класі:«Діти просто молодці!»
-
А для цього нам треба…
-
Не просто слухати, а… чути.
-
Не просто дивитись, а …бачити.
-
Не просто відповідати, а …міркувати.
-
Дружно і плідно
працювати.
-
я запрошую вас до
екскурсії на телебачення і пропоную вам зіграти роль глядачів і моїх
помічників.
-
Згодні?
-
Ну тоді ми починаємо.
(слайд 1) Звучить музика «В гостях у
казки»
ІІ. Мотивація діяльності.
- В ефірі дитяча телепередача «В гостях у
казки» і з вами я – її постійна ведуча. Я рада вітати всіх присутніх у нашій
студії.
3. Виконання підготовчих
вправ.
- Наша передача
складається з декількох студій, однією з яких є студія юних дикторів.
(слайд
2)
Щоб відчути себе
справжніми дикторами, телеведучими, будемо працювати за всіма акторськими
правилами. Ведучі, диктори повинні багато читати, швидко орієнтуватися у
текстах, чітко і виразно промовляти слова, адже по телебаченню вас не тільки
бачать, але й чують. Тож проведемо мовну розминку.
Забажала
жабка в жбанку
На базар
везти сметанку,
Їжакам
І жукам.
У банки
Наливає
жабка сметанки.
А коли
розпродасть
Цілий
жбаник —
На
зелений заробить жупанчик.
в) розвиток
мовно-слухової уваги, пам’яті.
- Перевіримо вашу увагу і
пам'ять. Послухайте ланцюжок слів, визначте в ньому зайве слово. Повторіть
ланцюжок слів без зайвого слова.
Хата,
оселя, ліс, дім.
Поле,
село, лан, нива.
Чудовий,
гарний, красивий, синій.
-
А що ви можете сказати за
ці групи слів? (близькі за значенням).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
-
Ми добре попрацювали.
Далі нас чекає робота в інформаційній студії.
(слайд
3)
Завдання зі скриньки народних казок
— Чи знаєш ти українську народну казку, у якій
пан загадав дівчині прийти до нього на гостину так, щоб ані йшла, ані їхала,
ані взута, ані боса, ані з гостинцем, ані без гостинця? Як вона називається?
(«Мудра дівчина» — українська народна казка)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
(слайд
4)
Гра «Дешифрувальник»
-
Перед вами таблиця з
буквами позначеними цифрами, переставивши букви за цифрами від найменшої до
найбільшої,
-
ви дізнаєтесь назву і
персонажа казки, до якої ми завітаємо в гості.
Анкета для виявлення сформованості читацьких інтересів, розвитку читацької самостійності учнів
Б
|
К
|
О
|
Л
|
О
|
О
|
К
|
5
|
1
|
2
|
3
|
6
|
4
|
7
|
— Пригадайте, хто і в якій казці співає таку
пісеньку.
— Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений.
Учні.
-
«Колобок».
Вчитель
-
Правильно, це українська
народна казка «Колобок», яку люблять усі, від маленьких діточок до стареньких
дідусів і бабусь, що залюбки читають її своїм внукам і правнукам.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Словникова
робота.
Я
хочу звернути вашу увагу на деякі слова з казки, значення яких вам може бути
незрозумілим. Увага на екран.
(слайди 5,6,7,8)
-
Читання казки вчителем (с. 35-36).
(Перша пригода)
-
Ілюстрації на екрані допоможуть
вам краще уявити почуте.
(слайди
9-20)
— Яких героїв казки запам’ятали?
— Так завершилася перша пригода Колобка. Далі
в казці з’являються нові герої, усе повторюється. Продовжте розповідь за
схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.
1 Бесіда за змістом.
-
Яких звірів зустрів
колобок?
-
Чим вихвалявся колобок
перед звірами?
-
Як лисичка перехитрила
його?
2 Вибіркове читання.
-
А тепер знайдіть у тексті
і зачитайте відповіді на мої питання:
-
До чого дожилися дід та
баба?
-
Для чого баба поклала
колобок на вікні?
-
Що попросила лисиця у
колобка?
Вчитель.
-
Молодці. Я запрошую вас
до студії інтелектуалів.
(слайд
21)
3 Робота в парах.
Вчитель.
-
У вас на партах лежать
картки зі слова-ознаками і зображенням одного з персонажів казки. Вам необхідно
стрілочкою з’єднати ті ознаки, які підходять до даного персонажу.
Пари зачитують, які
ознаки дібрали до казкових героїв.
Вчитель.
-
А яких персонажів не було
на картках? (ведмідь і лисиця).
-
Які б ознаки ви до них
дібрали? (лисиця – хитра, брехлива, підступна, жадібна; ведмідь – великий,
неповороткий, волохатий, коричневий).
— У якій послідовності з’являються герої
казки? (Учень, який нзиває казкового героя, надягає його маску. Після цього
діти розігрують казку.)
А тепер давайте спробуємо інсценізувати казку.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Робота над заголовком казки.
Вчитель.
-
Над змістом казки
попрацювали, визначили характерні ознаки її героїв. А тепер давайте подумаємо,
як би ви по-іншому назвали казку. (варіанти: «Довірливий колобок», «Як лисиця
з’їла колобка», «Колобок і звірі», «Пригоди колобка»).
— Яку казку читали? Чи є в неї автор?
— Цікаво бути артистом?
- Я дякую вам за вашу допомогу
та активність, за любов до української казки.
Самооцінювання
учнів за допомогою дерева Знання.
- А
свою роботу ви зараз спробуєте оцінити самі. Хто вважає, що працював на
«відмінно», прикріпіть зелений листочок на дерево Знання; хто вважає, хто
працював «добре» - жовтий листочок, а хто відчуває, що працював не на повну
силу на уроці та не був активним, прикріпіть червоний листочок.
Словесна
корекція оцінок вчителем.
Працювали ви старанно,
Що ж почуйте у кінці:
Так, у другім нашім класі
Діти – просто молодці!
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати свою ілюстрацію до казки.
«Козачата»
ДО НАС ОСІНЬ ЗАВІТАЛА
Нині осінь нас чарує, неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує і дивує нас вона.
Виглядає так казково восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим прикрашає осінь край!
Свято провела:
класний керівник 2
класу
Сабадаж Наталія
Андріївна.
СВЯТО ОСЕНІ (2 клас)
Свято проводиться в актовій
залі: зала святково прикрашена фарбами осені: листя овочі, фрукти; українські
рушники; вислови про осінь, врожай. (Лунає спокійна музика).
Вчитель
От і
листопад стоїть на порозі, Розфарбовує гарно ліси.
Щедра
осінь давно у дорозі –
І
добра принесла і краси...
І красою нам очі милує,
Тішать серце рясні кольори...
І врожаєм хорошим дивує,
Усміхається сонце згори.
Діти
1. Ми сьогодні зійшлися на свято,
Щоб здружитись, як добра сім’я.
Свят, нам кажуть, ще буде багато,
Як пісень навесні в солов'я.
2.
Але
осінь у жовтому листі
В цьому році найкраща у нас.
Глянь: калина в червонім намисті
Завітала сьогодні у клас!
3.
Вперше
в школі ми світ пізнаємо
І традиції наші, й буття.
В Україні усі ми живемо
І будуємо щасливе життя.
Троє дітей: дівчинка в
українському вбранні і двахлопчики – виносять
хліб на вишитому рушнику.
Д. Хліб
наш насущний, будь в нас довіку
В
кожній родині, на кожнім столі.
В
трудну годину і в радість велику.
Сійся, родися на рідній землі!
Хл. Хлібом ми радо гостей зустрічаєм.
На рушникові рясному несем.
Все найдорожче, що в серденьку
маєм,
Радісно
друзям своїм віддаєм.
Хл. Ми
ж українці, душею багаті.
Працею
славен народ наш завжди.
Хочем, щоб
хліб був у кожного в хаті
І не було в
вас ніколи біди!
Кладуть хліб на стіл
Осінь, осінь,
В гості тебе просимо
З щедрими
хлібами, високими снопами,
З листопадом
і дощем, з перелітнім журавлем.
Входять ОСІНЬ + ВЕРЕСЕНЬ, ЖОВТЕНЬ, ЛИСТОПАД
Осінь Добрий день! В добрий час!
Рада дуже бачить вас!
Я - Осінь чарівна й ясна.
Я - дивна, наче казочка сама.
Тримаю
пензлик у руках,
Малюю я в садках, в гаях.
Малюю всюди - тут і там,
Щоб догодити, любі, вам.
Я не сама до
вас прийшла
Трьох братів
я привела.
Вересень Я перший місяць - вересень.
Вам дарую яблука
запашні,
Груші, сливи, дині і виноград -
То солодка
радість для всіх малят.
Жовтень Врожай добротний зібрано без втрат.
І ось прийшов сьогодні на світанні
У гості
жовтень - Вересня я брат.
Листопад Я листопадом звуся недарма,
З дерев останнє листя обриваю.
Вітер понад лісом співа - гуде –
Засипайте швидше, зима іде.
Пісня «Осінь»
ОСІНЬ виходить
МУЗИКА «Ярмарок»
1 торговець
Увага! Увага!
Спішіть
- поспішайте!
Господарі
й гості, глядіть не минайте!
На
ярмарок прошу гуртом, поодинці,
На
вас тут чекають чудові гостинці.
2 торговець На
ярмарку нашім веселім, багатім
Є чим
дивувати і є що придбати,
Тут щедрі
дарунки із саду й городу
Тут пісня і
жарти усім в нагороду.
3 торговець Мерщій
на ярмарок всі поспішайте
Купуйте
милуйтесь, танцюйте і грайте.
На нашому
ярмарку повно овочів і фруктів.
ВИХОДЯТЬ
ДІВЧАТА - ОВОЧІ
Диня Ви на мене подивіться,
Я дівиця круглолиця,
Жовтобока, запашна,
А до того ж і смачна.
Цибуля Я цибуля хоч гірка,
Та корисна я така.
Я й цілюща, кожен знає,
Від хвороби захищаю.
Капуста Я капусточка гарненька,
Я кругленька
чепурненька
З мене страви всі
смачні
Їжте й дякуйте мені.
Морквинка Я морквинка - морквиця, Молоденька, білолиця. Пийте
сік із морквички
І рум'яні
будуть щічки.
Картопля Купуйте куштуйте усі бараболю.
Варіте
і смажте із сіллю й без солі
Сто
страв господиня з картоплі готує,
Картопля
як хліб, вона всіх нагодує.
Часник Я часник біленький і такий пахучий,
І
такий зубастий, і такий пекучий.
Помідор Хоч я не стрункий і на зріст невисокий
Та
маю червоні гладесенькі щоки.
1 торговець А он, дивись! Гарбуз іде!
Гарбуз Ой чи живі чи здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвалась Жовта Диня
Гарбузова Господиня:
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвались Огірочки
Гарбузові Сини-Дочки:
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвалася Морквиця
Гарбузовая Сестриця:
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвались Буряки
Гарбузові Свояки:
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвалась Бараболя а за
нею і Квасоля:
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Обізвався Старий Біб:
я іздержав увесь Рід -
Іще живі та здорові Всі Родичі Гарбузові!
Ой ти Гарбуз ти Перистий із чим Тебе будем їсти?
Гарбуз:Миску пшона кусок сала
от до Мене вся приправа!
1. В осінній день, в чарівну пору
Ти в ліс
притишений пройдись.
І підніми
голівку вгору –
У синє небо подивись.
2.Воно таке
бездонне й чисте –
Злетіти
хочеться увись!
Безмежне,
гарне, урочисте...
Поглянь в блакить і усміхнись!
3.На тлі
блакитного простору
Дерева в
золоті стоять.
То ж підніми
голівку вгору –
Там гуси - лебеді летять!
4.Щоб хліб в
нас був і овочів чимало,
Всі вставали
рано, на зорі.
Люди тяжко
працювали.
Українці - справжні трударі!
5.А тепер
вже можна відпочити,
Як зібрали
гарний урожай.
Є пшениця,
гречка. просо, жито,
Овочів і фруктів - через край!
Пісня « Урожай»
Осінь Час мені уже прощатись,
Треба далі
відправлятись.
З вами весело співати,
танцювати
І
буде мені тепер що пригадати!
Вчителі На доброму ярмарку ми побували,
Одні
продавали, інші купували
А тепер вже й додому пора.
- Свято наше закінчується. Ми бажаємо, щоб завжди на
ваших столах був достаток, щоб вам було що продавати і за що купувати.
Немає коментарів:
Дописати коментар